Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nad námi se stahují Mračna.

6. 10. 2014 22:04:37
Svět se mění, ale měníme se i my? Zatím se zdá, že ano. Údajně jsme nedůvěřivý národ, tedy by toto mělo platit i u informačních technologií. Zejména pokud jde o nové technologie, sám to mohu potvrdit. Nikdy se mi například nepodařilo přesvědčit své nadřízené k tomu, abychom využili Cloud computing respektive nasazení serverů do Cloudu. S mírným úsměvem mohu zapochybovat o svých přesvědčovacích schopnostech. Nicméně problém tuším bude asi trochu jinde. A je to tak trochu škoda, protože zatím neumíme plně využít naši technologickou zaostalost. Jen doufám, že si tímto tvrzením neodradím své potenciální čtenáře. Je to pouze holý fakt, že naše malá ekonomika není pro tahouny IT sektoru, jako je např. Microsoft zajímavá. Tudíž některé technologie či přístup k nim máme až zhruba s dvouletým zpožděním. Proč tedy plně nevyužít toho, že jiní hráči si již buď natloukli ústa, nebo úspěšně prověřili konkrétní technologii.

Hezkým příkladem tohoto zaváhání jsou právě zmíněné Cloudy (Mračna).

Přitom zhruba v roce 2007/2008 nastal skutečný velký třesk v cloudových technologiích. Velké společnosti jako Google, Amazon a dokonce i Microsoft pochopily, jaký potenciál tato technologie má. Obchodní argument je přitom poměrně jasný. Představme si například firmu, jako je například cestovní agentura. Její business je jasný - je to cestovní ruch, tedy znalost různých destinací ve světě, možností dopravy, ubytování etc. Ale ať si hlavu lámu, jak chci, nikde nevidím souvislost se znalostí instalace a provozu hardware, software a síťové administrace. Nicméně v naší společnosti zatím platí, že tato cestovka ještě rozšíří svůj business o IT, zatímco na západ nebo hodně na východ od našich hranic se cestovky zaměřují už téměř výhradně na cestovní ruch. Je to logické. Pokud cestovka využívá k dopravě do cizí destinace letectví, pak asi taky nebude stavět vlastní letadla. Chápu, trochu jsem to s tímto příměrem přehnal, ale je to způsob jak to zdůraznit.

Opatrně, opatrně, opatrně...

Mezi hlavní argumenty českých firem patří obava z uložení dat "mimo" firmu, jejich bezpečnosti při přenosu po internetu a také z rychlosti a spolehlivosti připojení. Tyto argumenty se dají jeden po druhém postupně vyvracet s výjimkou jednoho zatím nezmíněného. Záměrně si tento argument nechávám na později, protože je spíše filozofického charakteru a k jeho správnému pochopení je spíše potřeba vizionářského přístupu. Nyní však zpět k výše uvedeným argumentům. Položme si otázku, budou naše data bezpečnější v extra zabezpečeném datovém centru nebo v zatuchlé serverovně tamhle na rohu přes ulici? Odpovídat nebudu, jen ještě dodám, že data v datových centrech jsou kopírována do dalších datových center jinde ve světě. Takže pokud do toho vašeho datového centra kde máte data vy, narazí dopravní letadlo, pak se aniž byste to nějak poznali, se vaše firma připojí k jinému datovému centru, kde jsou kopie vašich dat a vy pracujete dál. Tedy pokud se nepřidáte ke kolegům, kteří náraz letadla právě sledují na CNN.

Autor: Roman Kubánek | pondělí 6.10.2014 22:04 | karma článku: 6.18 | přečteno: 459x

Další články blogera

Roman Kubánek

Programování a ženy - Zajiskření

Začnu dnes již legendární otázkou kterou položil nositel Nobelovy ceny za fyziku Enrico Fermi – „Kde jsou?“.

7.3.2016 v 6:30 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 270 | Diskuse

Roman Kubánek

Programování – ženská otázka

Prvním člověkem, který přivedl na svět myšlenku počítačového programu, a zanechal o tom písemnou zmínku, byla lady Ada Lovelace

23.2.2016 v 7:00 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 458 | Diskuse

Roman Kubánek

Víte, proč si Kamikadze zapíná bezpečnostní pásy?

Poměrně často se v praxi setkávám s tím, jak uživatelé díky svým požadavkům z téměř dokonalého systému udělají dysfunkční moloch, kterému nikdo nerozumí, tedy ani jeho tvůrci, natož pak sami uživatelé. Často pak jsou terčem posměchu (a někdy i nenávisti) vývojáři systému a společnost, která systém vyvinula. Pravda je ovšem, že v tomto případě jsou primárně na vině sami uživatelé ve smyslu "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Svůj podíl na tom samozřejmě má i společnost, která systém vyvíjí. Žijeme ovšem v silně konkurenčním světě, což ve finále vede k tomu, že uživatel si v podstatě může dělat co chce. Otázka zní, zda je toto úplně ideální situace. Napadá mne, že by nebyla na škodu nějaká instituce ve stylu systémové "OSN", která by mohla eliminovat destruktivní požadavky. Dovolte mi malé zamyšlení nad tím, jak může oprávněný požadavek ovlivnit vývoj systému.

8.12.2014 v 10:00 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 974 | Diskuse

Roman Kubánek

V IT platí, buď je to jednička, nebo nula.

Jak si vede náš stát v IT? Mám pocit, že je to něco jako Vyspělé ekonomiky vs. Česká republika: 1:0. Je to jistě dáno tím, že stát, který kdysi patřil mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, zdevastoval historicky nefunkční sociální model, který reprezentoval minulý režim. Režim, který nás naučil, že nejdůležitější je držet se zpátky. Úspěch byl nepřípustný a přísně trestán. Pro odvětví jako je např. vývoj software, kde je svobodné myšlení nezbytné, byl tento sociální systém značně nehostinné prostředí. Od velkého krachu, kdy tento systém zkolaboval, uběhlo téměř čtvrt století. Úmyslně používám kosmologický termín velký krach Stephena Hawkinga. Tak jako vesmír začal velkým třeskem, tak výše uvedený sociální systém odstartoval velkým třeskem na bitevní lodi Aurora. Pojďme se tedy podívat, jaké výsledky po 25 letech dosáhla naše ekonomika v odvětví IT. Klidně bych na tomto místě mohl článek ukončit tečkou a bylo by vše v pořádku. Úkol splněn.

27.10.2014 v 10:00 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 479 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Podracký

Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

26.6.2017 v 13:30 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 209 | Diskuse

Andrea Novotná

Český krtek v CIA

„Kdo je Karel Köcher?" ptá se Daniela Drtinová v rozhovoru televize DVTV. Muž s přísnou vizáží a knírkem se usměje: „Někdy o tom přemýšlím sám..." Lze takovou odpověď věřit člověku, jehož povoláním byl život ve lsti a klamu?

26.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Cesta Česka - I. Záměr

Dnes začínám s publikováním minisérie textů, v nichž se chci věnovat české společnosti a její (tedy naší) cestě. Takové odkud, kam, proč a jak.

26.6.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 188 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 528

Jsem nezávislý profesionál v oboru Informačních technologií. Zabývám se vývojem software a využitím informačních systémů v podnikové sféře. Mezi mé hobby patří historie a výzkum vesmíru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.