Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V IT platí, buď je to jednička, nebo nula.

27. 10. 2014 10:00:00
Jak si vede náš stát v IT? Mám pocit, že je to něco jako Vyspělé ekonomiky vs. Česká republika: 1:0. Je to jistě dáno tím, že stát, který kdysi patřil mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, zdevastoval historicky nefunkční sociální model, který reprezentoval minulý režim. Režim, který nás naučil, že nejdůležitější je držet se zpátky. Úspěch byl nepřípustný a přísně trestán. Pro odvětví jako je např. vývoj software, kde je svobodné myšlení nezbytné, byl tento sociální systém značně nehostinné prostředí. Od velkého krachu, kdy tento systém zkolaboval, uběhlo téměř čtvrt století. Úmyslně používám kosmologický termín velký krach Stephena Hawkinga. Tak jako vesmír začal velkým třeskem, tak výše uvedený sociální systém odstartoval velkým třeskem na bitevní lodi Aurora. Pojďme se tedy podívat, jaké výsledky po 25 letech dosáhla naše ekonomika v odvětví IT. Klidně bych na tomto místě mohl článek ukončit tečkou a bylo by vše v pořádku. Úkol splněn.

Kde nic není ani čert nebere...

Trochu žertuji, úplně beznadějné to není. Ale asi nebudu daleko od pravdy, když budu tvrdit toto: pokud se zeptáte běžného občana ČR, pak pravděpodobně bude jmenovat jako první - velkou blamáž s nasazením IT systému pro správu registru vozidel. Pravděpodobně to bylo nevyhnutelné, bohužel jsme zatím státem, kde schopnosti jsou až na druhém místě (v lepším případě). Ono mezi námi, to že má firma Kalouskovsky "emerickej" název ještě zdaleka neznamená, že klima ve firmě bude taky "emerykn". Zodpovědnost je termín, který je často skloňován u přijímacího pohovoru. Ale je vám tato zodpovědnost také předána i po té? Můj pocit je, že v tomto nám ještě chybí ta zdravá a opravdová Americká sebedůvěra, respektive víra ve schopnosti jednotlivce. I přesto, musím uznat, že jsou u nás společnosti, které úspěchu dosáhly. Paradoxně jedna z nejúspěšnějších českých firem, zde téměř není známá. Svým produktem Kentico EMS, se tato společnost postavila čelem kolosu Microsoft a nabídla lepší alternativu informačního systému SharePoint. Kentico software byla agenturou Deloitte označena za nejrychleji se rozvíjející českou IT firmu. Alespoň na poli informačních systémů tedy náš stát má co nabídnout.

Suverén nebo suterén?

Zkusme se pro změnu na věc podívat z pohledu uživatele. Zdá se, že český trh je poměrně přizpůsobivý a český uživatel po seznámení se s produktem nemá problém jej využívat. V září jsem byl na IT konferenci, kde agentura GFK neoficiálně oznámila výsledek výzkumu, podle kterého je Česká republika na 1 místě v EU v online nákupech. Docela slušně se také naši uživatelé vezou na vlně sociálních sítí. Toto jde, řekl bych až nechutně do extrému v TV reklamách na produkty nejmenovaných telefonních operátorů. Možná to souvisí se naší historickou zkušeností, a tak se český uživatel nemůže nabažit najednou nabyté "cyber svobody", které sociální sítě nabízí. Na úspěchu sociálních sítí se samozřejmě snaží vydělat spousta společností, včetně těch největších. Ovšem střízlivým pohledem mohu vážně zapochybovat o skutečném přínosu, které společnostem sociální sítě, myšleno soukromé sítě mohou přinést. Velké společnosti, kterým sociální sítě patří, mají v ruce hračku, která má nepopiratelně z hlediska budoucnosti potenciál. Nicméně hrozí riziko, že tuto hračku mohou snadno znehodnotit a způsobit tím splasknutí bubliny, kterou business "nalepený" na sociální sítě představuje. Zejména u Facebooku, vzhledem k „faux pas“, které majitel této sítě ukázal s nejmenovaným podnikovým informačním systémem u mne blikají všechny varovné kontrolky. Uvidíme, zda nám budoucnost nepřinese zase nějaký nový „izmus“. Co třeba Cyber Fašismus...

Autor: Roman Kubánek | pondělí 27.10.2014 10:00 | karma článku: 5.72 | přečteno: 479x

Další články blogera

Roman Kubánek

Programování a ženy - Zajiskření

Začnu dnes již legendární otázkou kterou položil nositel Nobelovy ceny za fyziku Enrico Fermi – „Kde jsou?“.

7.3.2016 v 6:30 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 270 | Diskuse

Roman Kubánek

Programování – ženská otázka

Prvním člověkem, který přivedl na svět myšlenku počítačového programu, a zanechal o tom písemnou zmínku, byla lady Ada Lovelace

23.2.2016 v 7:00 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 458 | Diskuse

Roman Kubánek

Víte, proč si Kamikadze zapíná bezpečnostní pásy?

Poměrně často se v praxi setkávám s tím, jak uživatelé díky svým požadavkům z téměř dokonalého systému udělají dysfunkční moloch, kterému nikdo nerozumí, tedy ani jeho tvůrci, natož pak sami uživatelé. Často pak jsou terčem posměchu (a někdy i nenávisti) vývojáři systému a společnost, která systém vyvinula. Pravda je ovšem, že v tomto případě jsou primárně na vině sami uživatelé ve smyslu "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Svůj podíl na tom samozřejmě má i společnost, která systém vyvíjí. Žijeme ovšem v silně konkurenčním světě, což ve finále vede k tomu, že uživatel si v podstatě může dělat co chce. Otázka zní, zda je toto úplně ideální situace. Napadá mne, že by nebyla na škodu nějaká instituce ve stylu systémové "OSN", která by mohla eliminovat destruktivní požadavky. Dovolte mi malé zamyšlení nad tím, jak může oprávněný požadavek ovlivnit vývoj systému.

8.12.2014 v 10:00 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 974 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Podracký

Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

26.6.2017 v 13:30 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 209 | Diskuse

Andrea Novotná

Český krtek v CIA

„Kdo je Karel Köcher?" ptá se Daniela Drtinová v rozhovoru televize DVTV. Muž s přísnou vizáží a knírkem se usměje: „Někdy o tom přemýšlím sám..." Lze takovou odpověď věřit člověku, jehož povoláním byl život ve lsti a klamu?

26.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Cesta Česka - I. Záměr

Dnes začínám s publikováním minisérie textů, v nichž se chci věnovat české společnosti a její (tedy naší) cestě. Takové odkud, kam, proč a jak.

26.6.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 188 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 528

Jsem nezávislý profesionál v oboru Informačních technologií. Zabývám se vývojem software a využitím informačních systémů v podnikové sféře. Mezi mé hobby patří historie a výzkum vesmíru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.