Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víte, proč si Kamikadze zapíná bezpečnostní pásy?

8. 12. 2014 10:00:00
Poměrně často se v praxi setkávám s tím, jak uživatelé díky svým požadavkům z téměř dokonalého systému udělají dysfunkční moloch, kterému nikdo nerozumí, tedy ani jeho tvůrci, natož pak sami uživatelé. Často pak jsou terčem posměchu (a někdy i nenávisti) vývojáři systému a společnost, která systém vyvinula. Pravda je ovšem, že v tomto případě jsou primárně na vině sami uživatelé ve smyslu "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Svůj podíl na tom samozřejmě má i společnost, která systém vyvíjí. Žijeme ovšem v silně konkurenčním světě, což ve finále vede k tomu, že uživatel si v podstatě může dělat co chce. Otázka zní, zda je toto úplně ideální situace. Napadá mne, že by nebyla na škodu nějaká instituce ve stylu systémové "OSN", která by mohla eliminovat destruktivní požadavky. Dovolte mi malé zamyšlení nad tím, jak může oprávněný požadavek ovlivnit vývoj systému.

Yes We Can!!!

Představme si, že firma uvede na trh systém pro ukládání poznámek pro managery. Produkt začne být úspěšný, a uvede se na trh jeho placená verze. Zanedlouho jeden ze zákazníků vznese požadavek, aby se u poznámek zobrazoval čas. Vývojáři dostanou jasné zadání a po týdnu vývoje je s velkou slávou uvedena nová verze, která zobrazuje v pravém horním rohu u poznámky čas. Po nějaké době přijde jiný uživatel s úžasným nápadem, že by potřeboval, aby se brala v úvahu výška, ve které je naměřen čas. Tedy aby byl dopočítán rozdíl mezi časem v prvním patře a časem v patře dvacátém. V tomto okamžiku se asi někteří začnou škrábat na hlavě. Požadavek je ovšem oprávněný, vinou gravitace planety je mezi prvním a dvacátým patrem určitý posun v čase, který lze vyjádřit pomocí teorie relativity. Analytici se vrhnou na problém, ovšem po určitém vhledu do dané problematiky narazí na několik mrazivých problémů. Tiše doufají, že si toho žádný uživatel nevšimne, navrhnou standartní matematické řešení a vývojáři poté provedou nezbytné úpravy systému, aby respektoval vliv na čas podle teorie relativity. Výborně, funkcionalita je doplněna, i když žádné hodiny na světě nejsou schopny tak přesný čas zobrazit. Jinými slovy, za enormní náklady se do systému vložila funkce, která je naprosto k ničemu. Jediný, kdo z toho může mít prospěch je konkurence, protože z původně úspěšného produktu se stala neskonale ztrátová záležitost.

Nevíte, kde to má zpátečku?

Příběh ovšem nekončí. Co se nestane, přijde jiný zákazník, který s tímto časovým rozdílem pracuje (dejme tomu při výkazu pracovních hodin zaměstnanců pracujících v různých patrech výškové budovy). Vedení firmy chce být "IN" a tak tedy potřebují čas přesnější. Někdo si totiž povšiml podivné věci. Pokud totiž používal software, když letěl v letadle, čas se „podivně“ lišil. Narazil totiž na jev, kterému se říká "dilatace času" (čas pohybujícího se tělesa se roztahuje). Tedy jeden z mrazivých problémů, na který předtím narazili analytici. Naštěstí bylo možné alespoň s určitou přesností časový rozdíl vymezit pomocí atomových hodin. Nicméně analytici věděli, že tato přesnost je menší, než ta, kterou požadoval zákazník. Bohužel požadované přesnosti měření času se dalo dosáhnout pouze pomocí urychlovače částic (CERN). V tichosti byla vydána aktualizovaná verze systému, a všichni ve firmě se zatajeným dechem čekali na další „úžasný nápad“. Ten přišel vzápětí. Někdo si všiml záhadného jevu a to v situaci, kdy se systém používal v letadlech letících směrem k sobě*. Mezitím v ještě větší tichosti firma ukončila svoji činnost...

* fyzikální paradox, též známý jako „záhada dvojčat“.

Autor: Roman Kubánek | pondělí 8.12.2014 10:00 | karma článku: 14.91 | přečteno: 974x

Další články blogera

Roman Kubánek

Programování a ženy - Zajiskření

Začnu dnes již legendární otázkou kterou položil nositel Nobelovy ceny za fyziku Enrico Fermi – „Kde jsou?“.

7.3.2016 v 6:30 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 270 | Diskuse

Roman Kubánek

Programování – ženská otázka

Prvním člověkem, který přivedl na svět myšlenku počítačového programu, a zanechal o tom písemnou zmínku, byla lady Ada Lovelace

23.2.2016 v 7:00 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 458 | Diskuse

Roman Kubánek

V IT platí, buď je to jednička, nebo nula.

Jak si vede náš stát v IT? Mám pocit, že je to něco jako Vyspělé ekonomiky vs. Česká republika: 1:0. Je to jistě dáno tím, že stát, který kdysi patřil mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, zdevastoval historicky nefunkční sociální model, který reprezentoval minulý režim. Režim, který nás naučil, že nejdůležitější je držet se zpátky. Úspěch byl nepřípustný a přísně trestán. Pro odvětví jako je např. vývoj software, kde je svobodné myšlení nezbytné, byl tento sociální systém značně nehostinné prostředí. Od velkého krachu, kdy tento systém zkolaboval, uběhlo téměř čtvrt století. Úmyslně používám kosmologický termín velký krach Stephena Hawkinga. Tak jako vesmír začal velkým třeskem, tak výše uvedený sociální systém odstartoval velkým třeskem na bitevní lodi Aurora. Pojďme se tedy podívat, jaké výsledky po 25 letech dosáhla naše ekonomika v odvětví IT. Klidně bych na tomto místě mohl článek ukončit tečkou a bylo by vše v pořádku. Úkol splněn.

27.10.2014 v 10:00 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 479 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Podracký

Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

26.6.2017 v 13:30 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 209 | Diskuse

Andrea Novotná

Český krtek v CIA

„Kdo je Karel Köcher?" ptá se Daniela Drtinová v rozhovoru televize DVTV. Muž s přísnou vizáží a knírkem se usměje: „Někdy o tom přemýšlím sám..." Lze takovou odpověď věřit člověku, jehož povoláním byl život ve lsti a klamu?

26.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Cesta Česka - I. Záměr

Dnes začínám s publikováním minisérie textů, v nichž se chci věnovat české společnosti a její (tedy naší) cestě. Takové odkud, kam, proč a jak.

26.6.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 188 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 528

Jsem nezávislý profesionál v oboru Informačních technologií. Zabývám se vývojem software a využitím informačních systémů v podnikové sféře. Mezi mé hobby patří historie a výzkum vesmíru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.