Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Programování – ženská otázka

23. 02. 2016 7:00:00
Prvním člověkem, který přivedl na svět myšlenku počítačového programu, a zanechal o tom písemnou zmínku, byla lady Ada Lovelace

Femme fatale

Jsem tvůrcem světů, nejvyšší zákonodárce, jehož postuláty, definice, algoritmy a vize jsou biblí v systému zvaném softwarová aplikace. Někdo by mohl říci, že jsem bůh. Má božskost ovšem zpravidla končí s termínem "zákazník". Pak se stávám pouhým bohem deště plačícím nad klávesnicí. Prvním člověkem, který přivedl na svět myšlenku počítačového programu, a zanechal o tom písemnou zmínku, byla žena, lady Lovelace. Psal se rok 1843, tedy věk příliš raný na praktickou aplikaci problému. Koncept ji sice unikal, ale objevila něco, co jednou mělo změnit svět. A to něco shrnula v legendárním textu zvaném "poznámka lady Lovelace", jež je zcela příznačná a leccos objasňuje v ženské otázce. Její příběh je strhující i smutný zároveň, tak trochu připomínající příběh Nikoly Tesly. S tím rozdílem že její myšlenky svět nechal dlouhou dobu ležet ladem.

Objevitelka skrytých podstat

Byla to osobnost pevně věřící ve své schopnosti, které nutno uznat nebyly nijak omezené, tedy alespoň co se myšlení týče. Jak napsala - "Dokáži svézt paprsky ze všech koutů vesmíru a všechny je soustředit do jednoho bodu". Není snadné poznat její příběh a nenechat se unést její až excentrickou představivostí, o které sama tvrdila, že je nadpřirozenou. Lady Lovelace byla matematičkou, kterou při jedné příležitosti osudově uchvátil stroj vynálezce Charlese Babbage, předchůdce počítače, vznešeně pojmenovaného - analytický stroj. Ona byla první, kdo si uvědomil, jak obrovský potenciál v sobě tento vynález nese. Ironií osudu si toto plně neuvědomil ani jeho tvůrce, za což se pak k lady Lovelace choval odmítavě, ačkoli mu vytrvale nabízela spolupráci. Lze ale pochopit, že mohla někdy býti i protivná a z dopisů adresovaných onomu vynálezci lze vycítit její pocit určité nadřazenosti.

Poznámky Lady Lovelace

Poznámka lady Lovelace nakonec vznikla nečekaným a poněkud krkolomným způsobem. Zřejmě to tak muselo být. Na jedné výstavě byl tento stroj představen a byl o něm napsán článek ve francouzštině. Lady neodbytně trvala na tom, že tento článek přeloží, přičemž si nenásilně vynutila možnost připsat k tomuto poznámku. Tvůrce tohoto stroje byl však udiven a zeptal se jí, proč jako nesporná odbornice na tento stroj, nenapsala článek vlastní. Její odpověď byla a je typická - odpověděla, že ji to nenapadlo. Nicméně díky její poznámce byly již v té době učiněny dva závěry, jež o více než sto let později pomohly odstartovat informační věk. Jednak vytvořila koncept počítačového programu založeného na podprogramech, ale co je nejpodstatnější, pochopila to klíčové - tedy že zpracovávanou informací nemusí být pouze čísla, ale může to být cokoli. Tímto otevřela vrátka univerzálnímu počítacímu stroji, který předznamenal nový věk.

Autor: Roman Kubánek | úterý 23.2.2016 7:00 | karma článku: 10.24 | přečteno: 458x

Další články blogera

Roman Kubánek

Programování a ženy - Zajiskření

Začnu dnes již legendární otázkou kterou položil nositel Nobelovy ceny za fyziku Enrico Fermi – „Kde jsou?“.

7.3.2016 v 6:30 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 270 | Diskuse

Roman Kubánek

Víte, proč si Kamikadze zapíná bezpečnostní pásy?

Poměrně často se v praxi setkávám s tím, jak uživatelé díky svým požadavkům z téměř dokonalého systému udělají dysfunkční moloch, kterému nikdo nerozumí, tedy ani jeho tvůrci, natož pak sami uživatelé. Často pak jsou terčem posměchu (a někdy i nenávisti) vývojáři systému a společnost, která systém vyvinula. Pravda je ovšem, že v tomto případě jsou primárně na vině sami uživatelé ve smyslu "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Svůj podíl na tom samozřejmě má i společnost, která systém vyvíjí. Žijeme ovšem v silně konkurenčním světě, což ve finále vede k tomu, že uživatel si v podstatě může dělat co chce. Otázka zní, zda je toto úplně ideální situace. Napadá mne, že by nebyla na škodu nějaká instituce ve stylu systémové "OSN", která by mohla eliminovat destruktivní požadavky. Dovolte mi malé zamyšlení nad tím, jak může oprávněný požadavek ovlivnit vývoj systému.

8.12.2014 v 10:00 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 974 | Diskuse

Roman Kubánek

V IT platí, buď je to jednička, nebo nula.

Jak si vede náš stát v IT? Mám pocit, že je to něco jako Vyspělé ekonomiky vs. Česká republika: 1:0. Je to jistě dáno tím, že stát, který kdysi patřil mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, zdevastoval historicky nefunkční sociální model, který reprezentoval minulý režim. Režim, který nás naučil, že nejdůležitější je držet se zpátky. Úspěch byl nepřípustný a přísně trestán. Pro odvětví jako je např. vývoj software, kde je svobodné myšlení nezbytné, byl tento sociální systém značně nehostinné prostředí. Od velkého krachu, kdy tento systém zkolaboval, uběhlo téměř čtvrt století. Úmyslně používám kosmologický termín velký krach Stephena Hawkinga. Tak jako vesmír začal velkým třeskem, tak výše uvedený sociální systém odstartoval velkým třeskem na bitevní lodi Aurora. Pojďme se tedy podívat, jaké výsledky po 25 letech dosáhla naše ekonomika v odvětví IT. Klidně bych na tomto místě mohl článek ukončit tečkou a bylo by vše v pořádku. Úkol splněn.

27.10.2014 v 10:00 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 479 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Podracký

Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

26.6.2017 v 13:30 | Karma článku: 9.25 | Přečteno: 209 | Diskuse

Andrea Novotná

Český krtek v CIA

„Kdo je Karel Köcher?" ptá se Daniela Drtinová v rozhovoru televize DVTV. Muž s přísnou vizáží a knírkem se usměje: „Někdy o tom přemýšlím sám..." Lze takovou odpověď věřit člověku, jehož povoláním byl život ve lsti a klamu?

26.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Cesta Česka - I. Záměr

Dnes začínám s publikováním minisérie textů, v nichž se chci věnovat české společnosti a její (tedy naší) cestě. Takové odkud, kam, proč a jak.

26.6.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 188 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 528

Jsem nezávislý profesionál v oboru Informačních technologií. Zabývám se vývojem software a využitím informačních systémů v podnikové sféře. Mezi mé hobby patří historie a výzkum vesmíru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.