Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Programování a ženy - Zajiskření

7. 03. 2016 6:30:00
Začnu dnes již legendární otázkou kterou položil nositel Nobelovy ceny za fyziku Enrico Fermi – „Kde jsou?“.

Kde jsou?

Jako člověk, který se vývojem software zabývá již delší čas, mohu s klidným svědomím položit jednu otázku. V tomto případě si však vypůjčím jednu legendární, kterou položil nositel Nobelovy ceny za fyziku Enrico Fermi – „Kde jsou?“. Otázka byla vyslovena v souvislosti s hledáním mimozemské inteligence. Má modifikace otázky zní – „Kde jsou programátorky?“. V současnosti je v tomto oboru žen jako šafránu, možná ještě méně. A to je smutný výsledek, zejména proto že za vznik tohoto oboru vděčíme ženám. Je to dlouhý příběh, na jehož konci je obor, který je nesporným premiantem v oblasti pokroku a hnacím motorem pokroku vůbec. V předchozím článku jsem odhalil příběh první hrdinky tohoto příběhu. Hraběnka Ada Lovelace, která jako první v roce 1843 objevila a definovala koncept programování.

Elegantní ironie v barvách

Trvalo více než sto let, něž lidstvo vyvinulo přístroj schopný tento koncept využít. Nicméně ani v tomto okamžiku ještě nikomu nedocházelo, jaký potenciál v sobě programování skrývá. Dokonce na tuto oblast bylo nahlíženo jako na něco druhořadého. A tak bylo programování svěřeno ženám. Po hraběnce Lovelace převzala štafetu další hrdinka příběhu. Grace Hopperová byla k tomuto úkolu předurčena zejména pro svoji schopnost, převádět fyzikální problémy do řeči matematiky a následně o těchto matematických řešeních mluvit lidem srozumitelným jazykem. Začala pracovat na prvním programovatelném počítači té doby – Mark I. Pojem program vlastně nikdo neznal. Stroj, na kterém pracovala, lépe řečeno prováděla výzkum, umožňoval spouštět posloupnosti příkazů vyražených na děrovací pásce. Začala si uvědomovat, že tento stroj se od jiných liší. A to ve své univerzálnosti.

První počítačový program

Vytvořila ucelený systém, který umožnoval řešit všelijaké problémy pomocí logických posloupností. Rozvinula koncept podprogramů, kdy se určité úlohy mohou volat opakovaně. Svou práci zdokumentovala a tak vznikl první programovací manuál na světě. Svět měl najednou v ruce bombu, která měla změnit chod dějin. Jak už to tak bývá, okolnosti hrály proti. Stroj, na kterém Hopperová pracovala, byl v té době již zastaralý. Jednalo se totiž o elektro mechanický stroj a nové moderní stroje už byly založeny na elektronkách. Mark I tak upadl v zapomnění a s ním i práce matematičky Hopperové. Naštěstí v tomto případě má příběh dobrý konec, a tato žena nakonec vstoupila do dějin jako spoluautor programovacího jazyka Cobol a tvůrce tzv. kompilátoru. Velký věk programování měl přijít později, ale to už je další ženský příběh.

Autor: Roman Kubánek | pondělí 7.3.2016 6:30 | karma článku: 8.74 | přečteno: 270x

Další články blogera

Roman Kubánek

Programování – ženská otázka

Prvním člověkem, který přivedl na svět myšlenku počítačového programu, a zanechal o tom písemnou zmínku, byla lady Ada Lovelace

23.2.2016 v 7:00 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 458 | Diskuse

Roman Kubánek

Víte, proč si Kamikadze zapíná bezpečnostní pásy?

Poměrně často se v praxi setkávám s tím, jak uživatelé díky svým požadavkům z téměř dokonalého systému udělají dysfunkční moloch, kterému nikdo nerozumí, tedy ani jeho tvůrci, natož pak sami uživatelé. Často pak jsou terčem posměchu (a někdy i nenávisti) vývojáři systému a společnost, která systém vyvinula. Pravda je ovšem, že v tomto případě jsou primárně na vině sami uživatelé ve smyslu "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Svůj podíl na tom samozřejmě má i společnost, která systém vyvíjí. Žijeme ovšem v silně konkurenčním světě, což ve finále vede k tomu, že uživatel si v podstatě může dělat co chce. Otázka zní, zda je toto úplně ideální situace. Napadá mne, že by nebyla na škodu nějaká instituce ve stylu systémové "OSN", která by mohla eliminovat destruktivní požadavky. Dovolte mi malé zamyšlení nad tím, jak může oprávněný požadavek ovlivnit vývoj systému.

8.12.2014 v 10:00 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 974 | Diskuse

Roman Kubánek

V IT platí, buď je to jednička, nebo nula.

Jak si vede náš stát v IT? Mám pocit, že je to něco jako Vyspělé ekonomiky vs. Česká republika: 1:0. Je to jistě dáno tím, že stát, který kdysi patřil mezi nejvyspělejší ekonomiky světa, zdevastoval historicky nefunkční sociální model, který reprezentoval minulý režim. Režim, který nás naučil, že nejdůležitější je držet se zpátky. Úspěch byl nepřípustný a přísně trestán. Pro odvětví jako je např. vývoj software, kde je svobodné myšlení nezbytné, byl tento sociální systém značně nehostinné prostředí. Od velkého krachu, kdy tento systém zkolaboval, uběhlo téměř čtvrt století. Úmyslně používám kosmologický termín velký krach Stephena Hawkinga. Tak jako vesmír začal velkým třeskem, tak výše uvedený sociální systém odstartoval velkým třeskem na bitevní lodi Aurora. Pojďme se tedy podívat, jaké výsledky po 25 letech dosáhla naše ekonomika v odvětví IT. Klidně bych na tomto místě mohl článek ukončit tečkou a bylo by vše v pořádku. Úkol splněn.

27.10.2014 v 10:00 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 479 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vlastimil Podracký

Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

26.6.2017 v 13:30 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 209 | Diskuse

Andrea Novotná

Český krtek v CIA

„Kdo je Karel Köcher?" ptá se Daniela Drtinová v rozhovoru televize DVTV. Muž s přísnou vizáží a knírkem se usměje: „Někdy o tom přemýšlím sám..." Lze takovou odpověď věřit člověku, jehož povoláním byl život ve lsti a klamu?

26.6.2017 v 13:26 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jiří Hermánek

Mě nesqala sovětská vojska, mě sqal socialismus...

A ten zde byl, ať se to komu líbí či nelíbí od roku 1948. A to v neskonale brutálnejší formě než za Husáka. Pokud to přeženu, tak za Gottwalda se věšelo, zatímco za Husáka byla jen šatlava.

26.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Cesta Česka - I. Záměr

Dnes začínám s publikováním minisérie textů, v nichž se chci věnovat české společnosti a její (tedy naší) cestě. Takové odkud, kam, proč a jak.

26.6.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jana Veselá

Prasoloppet 2017

Prasoloppet 2017 letošní již 17. ročník Prasova běhu recesistů kolem přehrady 24.6.2017 - 14.00 - Jablonecká přehrada

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 188 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 528

Jsem nezávislý profesionál v oboru Informačních technologií. Zabývám se vývojem software a využitím informačních systémů v podnikové sféře. Mezi mé hobby patří historie a výzkum vesmíru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.